Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

Sertleşme, diğer adıyla ereksiyon, kişinin cinsel birlikteliği için beyin, omurilik, sinirler, penis düz kası ve hormonların yer aldığı bir sistemdir. Sertleşme sorunu (iktidarsızlık)  ise tatmin edici bir cinsel birleşme için gerekli sertliğin sağlanamaması veya sürdürülememesidir.

Başlıca belirtileri arasında sertleşmede zorluk, cinsel aktiviteyi sürdürmede zorluk ve cinsel istekte azalmadır. Türkiye’de 40 yaşından sonra her 3 erkekten birinde sertleşme problemi görülmektedir. Sertleşme problemi  nedenleri arasında organik nedenler olarak diyabet, kalp damar hastalıkları, endokrinolojik bozukluklar, bir takım ameliyat ve operasyonlar, sigara ve alkolkullanımı ve yaşlanma yer almaktadır. Psikolojik nedenler arasında ise ilişki problemleri, kaygı, çiftler arasındaki uyumsuzluk, performans ile ilgili aşırı beklentiler yer almaktadır.

Son yıllarda  dünyada devrim niteliğinde bir tedavi olarak EDSWT yerini almıştır. Penise uygulanan düşük yoğunluklu şok dalgaları peniste sertleşme için gerekli olan kan akımı artışını yeni damar oluşumunu sağlayarak yapmaktadır. Bu tedavi ile sertleşme probleminin ana nedeni tedavi edilmektedir.

Düşük yoğunluklu şok dalga tedavisinde 

  • Ağrı , ilaç kullanımı ve yan etki yok
  • Uygulama zorluğu yok
  • Anestezi gereksinimi, cerrahi müdahale, hastanede yatma yok
  • Kalp hastaları için risk yok
  • Etkisi geçici değildir
  • Cinsel ilişkiyi önceden belirleme yok
  • Sürekli maliyet yok

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi 6-12 seans ve 15'er dakikalık seanslar şeklinde yapılmaktadır. Tedavi hastalığın ağırlık derecesine göre 6 seans, 12 seans hatta 24 seansa kadar yapılabilmektedir. Tedavi seansları haftada 2 gün, 3 gün veya her gün yapılabilir. Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi ile yapılan bu tedavi herhangi bir ön hazırlık yapmadan sağlıklı bir cinsel yaşama geri dönmeyi sağlamaktadır.

Düşük Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nasıl Yapılır